PH lempos

PH ŠVIESTUVAI



<font size="+2">Menininkas su šviesa</font>

Menininkas su šviesa

Šviesumo perėjimas nuo atspalvio prie atspalvio atrodo harmoningas. Šešėlių dydį ir jų padėtį lemia poreikis sumažinti akinimą, tiesioginę šviesą ir šviesos paskirstymo reikalavimai.

Nuo pat pradžių buvo aišku, kad koncepcija yra labai lanksti. Fra begyndelsen var det åbenlyst at conceptet var yderst fleksibelt. Buvo galima sukurti ne tik įvairių dydžių šviestuvus, bet ir su skirtingomis apatinėmis dalimis - baltai dažytomis, sidabruotomis arba paauksuotomis.

Šios skirtingos apatinės pusės padėjo sukurti skirtingus apšvietimo variantus.
<font size="+2">Poul Henningsen</font>

Poul Henningsen

Poulas Henningsenas įsivaizdavo, kad restorano svečiai pageidauja šilto ir jaukaus apšvietimo, todėl renkasi paauksuotą paviršių, o ligoninėje ar odontologo kabinete - baltai dažytą paviršių.

Visi pirmieji šviestuvai buvo gaminami su metaliniais gaubtais, tačiau Poulas Henningsenas norėjo pagaminti ir tokį variantą, kurio šviesos pasiskirstymo kreivė būtų su mažiau žemyn nukreiptos šviesos. Rezultatas - iš opalinio stiklo su smėliuotu apatiniu paviršiumi pagamintas atspalvis.

Stiklo atspalviai leido 12 % šviesos prasiskverbti į vidų ir taip prisidėti prie bendro kambario apšvietimo, o didžioji dalis šviesos vis tiek atsispindėjo į išorę ir žemyn nuo matinės apatinės atspalvių pusės.

Tie patys principai, kuriais buvo sukurti matiniai metaliniai atspalviai, buvo taikomi ir naujai atspalvių medžiagai.
<font size="+2">PH lempos - nesenstanti klasika</font>

PH lempos - nesenstanti klasika

Šis derinys puikiai tiko, kai šviestuvai buvo kabinami gana aukštai, tačiau kai pakabukai buvo kabinami žemesniame lygyje, tinkamesnis derinys buvo didelis gaubtas su mažesniais viduriniais ir apatiniais gaubtais.

Taip atsirado PH 2/1 ir 3/2. PH 3 atspalvių sistema buvo pradėta kurti kaip pakabinamų šviestuvų sprendimas, tačiau netrukus šviestuvų programa buvo išplėsta, įtraukiant stalines, grindų ir sienines versijas bei didesnius pakabinamus šviestuvus.

Derinant skirtingus dydžius, medžiagas, paviršius, spalvas ir šviesos šaltinius, per daugelį metų buvo sukurta tūkstančiai variantų.
<font size="+2">PH armatūra</font>

PH armatūra

PH šviestuvai buvo suprojektuoti kaip racionali apšvietimo sistema, kurioje atspalvių dydį, medžiagą ir paviršių galima derinti pagal šviestuvo dizainą.

Kiekvieno dydžio viršutinio gaubto variantas turėjo papildomą vidurinio ir apatinio gaubto komplektą, todėl gaubtų santykis buvo maždaug 3:2:1.

Nuo pat pradžių vienas iš bazinių serijos modelių buvo PH 5/5. Pirmasis skaičius rodė gaubto skersmenį, o antrasis - tai, kad pridedami vidurinis ir apatinis gaubtai buvo sukurti taip, kad atitiktų konkretų gaubto tipą.

Šiuo atveju 5/5 modelio viršutinis gaubtas buvo 50 cm skersmens, vidurinis - 31 cm, o apatinis - 16,5 cm skersmens.
<font size="+2">3 atspalvių sistema</font>

3 atspalvių sistema

Prieš pradedant gaminti 3 atspalvių sistemą, Poulas Henningsenas ir "Louis Poulsen Lighting" kartu dirbo projektuodami šviestuvus Danijos paviljonui pasaulinėje parodoje "Expo" Paryžiuje 1925 m.

Kai Henningsenas projektavo šiuos šviestuvus pasaulinei parodai "Expo", jis jau žaidė su idėja, kad logaritminė spiralė galėtų būti tinkamas pagrindas naujam atspalviui sukurti.

Išsklaidyto atspindžio ir lanko formos logaritminio atspalvio derinys suteikė Poului Henningsenui galimybę kontroliuoti šviestuvo atspindžius ir šešėlius, nes kiekvienas atspalvis tolygiai sumažina spinduliuojamos šviesos kiekį dėl atstumo nuo šviesos šaltinio.
<font size="+2">PH 3-2½ stulpas</font>

PH 3-2½ stulpas

"PH 3-2½ Bollard" yra PH 3 atspalvių šeimos narys, o PH 3 atspalvių sistemos principas buvo sukurtas per porą įtemptų 1925-1926 m. žiemos mėnesių, skirtų parodai "Forum" Kopenhagoje.

Štai ką apie šią naująją sistemą 1926 m. pasakojo Poulas Henningsenas: "Tikroji PH sistemos naujovė - sukurti šviesą, kuri neakintų ir būtų ekonomiška. Pakankamai lengva sukurti neakinantį šviestuvą (netiesioginė ir stipriai užtamsinta šviesa), jei esate pasiruošę švaistyti dalį šviesos, ir gana lengva sukurti itin efektyvią sistemą, jei nekreipiate dėmesio į tai, kad ji labai dirgina akis (stiprus akinimas ir pan.), tačiau sukurti šviesą, kuri būtų ir ekonomiška, ir neakinanti, yra menas."





DAUGIAU APIE POULĮ HENNINGSENĄ IR DAUGYBĘ JO ŽIBINTŲ SKAITYKITE ČIA