PH lempos<font size="+2">PH 3-2½ Bollard</font>

PH 3-2½ Bollard

PH 3-2½ Bollard yra PH 3 gaubtų šeimos narys, o PH 3 gaubtų sistemos principas buvo sukurtas per porą įtemptų 1925-1926 m. žiemos mėnesių, skirtų parodai "Forum" Kopenhagoje.

Štai ką apie šią naująją sistemą 1926 m. pasakojo Poulas Henningsenas: "Tikroji PH sistemos naujovė - sukurti šviesą, kuri neakintų ir būtų ekonomiška. Pakankamai lengva sukurti neakinantį šviestuvą (netiesioginė ir stipriai užtamsinta šviesa), jei esate pasiruošę švaistyti dalį šviesos, ir gana lengva sukurti itin efektyvią sistemą, jei nekreipiate dėmesio į tai, kad ji labai dirgina akis (stiprus akinimas ir pan.), tačiau sukurti šviesą, kuri būtų ir ekonomiška, ir neakinanti, yra menas."

<font size="+2">3 gaubtų sistema</font>

3 gaubtų sistema

Prieš pradedant gaminti 3 gaubtų sistemą, Poulas Henningsenas ir "Louis Poulsen Lighting" kartu dirbo projektuodami šviestuvus Danijos paviljonui pasaulinėje parodoje "Expo" Paryžiuje 1925 metais.

Kai Henningsenas projektavo šiuos šviestuvus pasaulinei parodai "Expo", jis jau buvo sugalvojęs, kad logaritminė spiralė galėtų būti tinkamas pagrindas naujam šviestuvo gaubtui sukurti.

Išsklaidyto atspindžio ir lanko formos logaritminio gaubto derinys suteikė Poului Henningsenui galimybę kontroliuoti šviestuvo atspindžius ir šešėlius, nes kiekvienas gaubtas tolygiai sumažina spinduliuojamos šviesos kiekį dėl atstumo nuo šviesos šaltinio.

<font size="+2">Menininkas su šviesa</font>

Menininkas su šviesa

Šviesumo kaita nuo vieno lempos gaubto prie kito atrodo harmoninga. Lempų gaubtų dydį ir jų padėtį lemia poreikis sumažinti akinimą, tiesioginę šviesą ir šviesos pasiskirstymo reikalavimai.

Nuo pat pradžių buvo aišku, kad koncepcija yra itin lanksti. Fra begyndelsen var det åbenlyst at conceptet var yderst fleksibelt. Buvo galima sukurti ne tik įvairių dydžių šviestuvus, bet ir su skirtingais apatiniais paviršiais - baltai dažytais, sidabruotais arba paauksuotais.

Šios skirtingos apatinės pusės padėjo sukurti skirtingus apšvietimo variantus.

<font size="+2">PH šviestuvai</font>

PH šviestuvai

PH šviestuvai buvo suprojektuoti kaip racionali apšvietimo sistema, kurioje, atsižvelgiant į šviestuvo dizainą, buvo galima derinti gaubtų dydį, jų medžiagą ir paviršių.

Prie kiekvieno viršutinio gaubto dydžio varianto buvo pridedami vidurinis ir apatinis gaubtai, todėl gaubtų santykis buvo maždaug 3:2:1.

Nuo pat pradžių vienas iš bazinių serijos modelių buvo PH 5/5. Pirmasis skaičius rodė viršutinio gaubto skersmenį, o antrasis - tai, kad pridedami vidurinis ir apatinis gaubtai buvo sukurti taip, kad atitiktų konkretų gaubto tipą.

Šiuo atveju PH 5/5 buvo 50 cm skersmens viršutinis, 31 cm skersmens vidurinis ir 16,5 cm skersmens apatinis žibinto gaubtas.
<font size="+2">PH šviestuvai - nesenstanti klasika</font>

PH šviestuvai - nesenstanti klasika

Šis derinys puikiai pasiteisino, kai lempos buvo pakabintos gana aukštai, tačiau kai pakabinamos lempos buvo pakabintos žemesniame lygyje, tinkamesnis derinys buvo didelis viršutinis gaubtas su mažesniais viduriniu ir apatiniu gaubtais.

Taip atsirado PH 2/1 ir 3/2. PH 3 gaubtų sistema buvo pradėta kurti kaip pakabinamų šviestuvų sprendimas, tačiau netrukus šviestuvų programa buvo išplėsta, įtraukiant stalines, grindų ir sienines versijas bei didesnius pakabinamus šviestuvus.

Derinant skirtingus dydžius, medžiagas, paviršius, spalvas ir šviesos šaltinius, per daugelį metų buvo sukurta tūkstančiai variantų.
<font size="+2">Poul Henningsen</font>

Poul Henningsen

Poulas Henningsenas įsivaizdavo, kad restorano svečiai pageidauja šilto ir jaukaus apšvietimo, todėl renkasi paauksuotą paviršių, o ligoninėje ar odontologo kabinete - baltai dažytą paviršių.

Visi pirmieji šviestuvai buvo gaminami su metaliniais gaubtais, tačiau Poulas Henningsenas norėjo pagaminti ir tokį variantą, kurio šviesos pasiskirstymo kreivė būtų su mažiau žemyn nukreiptos šviesos. Rezultatas - iš opalinio stiklo su smėliuotu apatiniu paviršiumi pagamintas šviestuvo gaubtas.

Stiklo gaubtai leido 12 % šviesos prasiskverbti į vidų ir taip prisidėti prie bendro kambario apšvietimo, o didžioji dalis šviesos vis tiek atsispindėjo į išorę ir žemyn nuo matinio apatinio gaubtų paviršiaus.

Tie patys principai, kuriais buvo sukurti matiniai metaliniai šviestuvų gaubtai, buvo taikomi ir naujai šviestuvų gaubtų medžiagai.


DAUGIAU INFORMACIJOS APIE POULĮ HENNINGSENĄ IR DAUGYBĘ JO SUKURTŲ ŠVIESTUVŲ RASITE ČIA