"Compasso d'Oro" - seniausias pasaulyje dizaino apdovanojimas

COMPASSO D'ORO

Seniausias pasaulyje dizaino apdovanojimas

"Fiat 500", motoroleris "Vespa", rašomoji mašinėlė "Olivetti", originali Sacco pupelių maišo kėdė ir daugelis kitų. Gali atrodyti, kad tai visiškai atsitiktinis kultinių gaminių sąrašas, tačiau juos visus vienija tai, kad jie yra pelnę seniausią Europos dizaino apdovanojimą - itališką "Compasso d'Oro". Daugiau nei 60 metų "Auksinis kompasas" ir Associazione per il Disegno Industriale žymėjo dizaino naujovių, kokybės, tvarumo ir estetikos meistriškumą, o šiandien "Compasso d'Oro" yra vienas prestižiškiausių apdovanojimų, kuriuos gali gauti dizaineris.
<span style="font-size: 24px; color: rgb(163, 143, 132);">Kas yra "Compasso d'Oro" / "Auksinis kompasas?</span>

Kas yra "Compasso d'Oro" / "Auksinis kompasas?

"Compasso d'Oro" tiesiogiai reiškia "Auksinis kompasas", o "Compasso d'Oro" yra vienas prestižiškiausių dizaino apdovanojimų pasaulyje. Apdovanojimą 1954 m. įsteigė Italijos pramoninio dizaino asociacija (ADI), siekdama populiarinti geriausią Italijos pramoninį dizainą ir pripažinti dizaino meistriškumą šioje srityje. Nuo pat įsteigimo "Compasso d'Oro" tapo etalonu dizaineriams ir gamintojams visame pasaulyje.
 
Apdovanojimas "Compasso d'Oro" skiriamas gaminiams, projektams ir dizaino koncepcijoms, pasižymintiems išskirtine kokybe, inovacijomis ir tvarumu. Ekspertų žiuri kiekvieną paraišką vertina remdamasi keliais kriterijais, tarp kurių - originalumas, funkcionalumas ir estetinė vertė. Bėgant metams apdovanojimas buvo išplėstas ir įtrauktos naujos kategorijos, pavyzdžiui, komunikacijos dizainas, paslaugų dizainas ir socialinis dizainas.
 
Vienas iš išskirtinių "Compasso d'Oro" apdovanojimo bruožų - griežtas atrankos procesas. Žiuri, kurią sudaro dizaineriai, architektai ir kiti atitinkamų sričių ekspertai, kiekvieną paraišką vertina pagal keletą kriterijų, tarp kurių yra techninės naujovės, poveikis aplinkai ir socialinė atsakomybė. Vertinimas yra kruopštus ir nešališkas, todėl užtikrinama, kad bus pripažinti tik geriausi projektai.

Paveikslas: Originalus "Fiat 500" Romos gatvėse. Jean-Pol Grandmont nuotrauka. Licencija: Creative Commons 3.0
Laimėti "Compasso d'Oro" apdovanojimą - didelis pasiekimas dizaineriams ir gamintojams. Auksinis kompasas liudija gerą dizainerio darbą, kūrybiškumą ir atsidavimą kokybei, o šio prestižinio apdovanojimo laimėjimas švenčiamas ne tik Italijoje, bet ir visame pasaulyje, nes jūsų dizainas tampa dizaino meistriškumo simboliu. Tarp garsiausių "Compasso d'Oro" apdovanojimų laimėtojų - "Alfa Romeo Brera" ir "Giulia", motoroleris "Vespa", rašomoji mašinėlė "Olivetti" ir kavos aparatas "Alessi".
 
"Compasso d'Oro" apdovanojimas taip pat naudojamas kaip platforma, skatinanti dizaino vertę ir jo vaidmenį gerinant žmonių gyvenimą. Apdovanojimų ceremonijoje dalyvauja žymūs dizaino pasaulio veikėjai, o apdovanojimus pelnę dizainai pristatomi parodose ir leidiniuose. Toks viešinimas padeda geriau suvokti dizaino svarbą ir jo galimybes spręsti socialines ir aplinkosaugos problemas.

Iliustr: Nizzoli Marcello sukurta "Olivetti" rašomoji mašinėlė. Museoscienza.org nuotrauka. Licencija: Creative Comons 4.0.
<span style="font-size: 24px; color: rgb(163, 143, 132);">"Compasso d'Oro" istorija</span>

"Compasso d'Oro" istorija

"Compasso d'Oro" apdovanojimas buvo įsteigtas tais pačiais 1954 m. ir turėjo tą patį tikslą kaip ir Vokietijos "iF Design Award": skatinti ir tobulinti dizaino techniką bei italų dizaino lygį, taip pat didinti informuotumą apie visus po karo sukurtus Italijos dizaino kūrinius. Ne paslaptis, kad Italija yra dizaino šalis. Italų dizainas garsėja jau šimtmečius, o šalis yra atsakinga už vienus novatoriškiausių ir išradingiausių mados, interjero ir architektūros projektų. Nesvarbu, ar galvojate apie drabužius, automobilius, šviestuvus ar laikrodžius, garantuotai už kai kurių ikoniškiausių dizainų slypi italas - prisiminkite "Gucci", "Armani", "Versace", "Ferrari", "Lamborghini", "Alfa Romeo", "Flos", "Artemide", "Luceplan", "Panerai", "Fendi", "Breil", todėl Italijos aukščiausios klasės parduotuvių asociacija "La Rinascente", dizaineris Alberto Rosselli ir architektas Gio Ponti jau 1954 m., išradę auksinį kompasą, sutelkė dėmesį į itališko dizaino dvasios sklaidą.

Paveikslas: Architektas Gio Ponti šeštajame dešimtmetyje su dizainu po pažastimi. Licencija: Autorių teisės pasenusios.
Auksinis kompasas buvo pasirinktas todėl, kad jis simbolizuoja natūralų gamtos tobulumą. Pats apdovanojimas ir apdovanojimo logotipas sukurti pagal Adalberto Groeningerio 1893 m. suprojektuotą kompasą, kuriuo gamtoje ieškoma aukso pjūvio santykio - kai mažiausia linijos detalė susijusi su didžiausia, o didžiausia - su visa linija, kaip atsimenama iš geometrijos pamokų.  

Nuo pat laikų pradžios italai kūrė siluetus, kurie žavėjo ir šokiravo visą pasaulį - nuo Panteono Romos laikais iki didžiųjų Renesanso dailininkų, nuo Venecijos stiklo pūtėjų iki Bruno Sacco, kuris pakeitė automobilių pramonę, kai 1974 m. atsisėdo prie "Mercedes" dizaino skyriaus aukšto stalo galo. Taigi parduotuvių asociacijai "La Rinascente" ir architektams buvo neabejotina, kad italų dizaino smūgis išlaikys sraigtą vandenyje - ir kad italų dizaino smūgis ir toliau įkvėps savo išradingu požiūriu.

Apdovanojimai "La Rinascente" vyko dešimt metų iki 1964 m., kol parodą perėmė pramoninių dizainerių asociacija "Associazione per il Disegno Industriale" (ADI). Už ADI, be kita ko, stovėjo broliai Castiglioni, kuriuos mes, Lampmasteren, ypač žinome iš Achille'io Castiglioni puikaus bendradarbiavimo su Flos. Nuo pat įsteigimo Compasso d'Oro apdovanojimas buvo įteiktas maždaug 300 dizainų - štai kodėl tai nėra apdovanojimas, kuris kabo ant medžių.



Iliustr: ADI Dizaino muziejus Milane su auksiniu kompasu ant lango dešinėje. Nuotrauka: Delo 99, Creative Commons 4.0. Licencija

Šviestuvai, pelnę "Compasso d'Oro" apdovanojimą

Kaip minėta, laimėti "Auksinį kompasą" nėra lengva užduotis, todėl lempų laimėtojų sąrašas yra palyginti trumpas. Per pastaruosius dešimt metų laimėjo tik šeši mūsų asortimento šviestuvai - tačiau tai taip pat yra šviestuvai, kurie iš tiesų pasižymi itin konkurencingoje srityje. Toliau išskirsime kelis šviestuvus, kurie savo dizaineriui ir gamintojui pelnė "Compasso d'Oro" apdovanojimą:
2022 - Ronano ir Erwano Bouroullecų diržas iš "Flos

2022 - Ronano ir Erwano Bouroullecų diržas iš "Flos

Jei kas nors iš tiesų būdinga italų dizaino stiliui, tai žaismingumas ir vaizduotė, ir nors šio šviestuvo dizaineriai yra prancūzai, jie sugebėjo šį "Flos" šviestuvą pakylėti iki kažko, kas peržengia nacionalines sienas ir peržengia įprastas ribas.

Broliai Ronanas ir Erwanas Bouroullecai, be kita ko, anksčiau yra dirbę su "Vitra", tačiau būtent jų bendradarbiavimas su kultiniu italų dizaino lempų gamintoju "Flos" pelnė jiems "Compasso d'Oro" apdovanojimą.

Apdovanojimą jie pelnė už šviestuvą "Belt" - šviestuvą, kuriam įkvėpimo semtasi iš mados industrijos, nes jis primena diržą. Ilgas pakabukas kabo nuo lubų didelėmis sagtimis, todėl nesunkiai galima įsivaizduoti, kad šis modelis puošia aukščiausios klasės mados parduotuves ir dizaino studijas. Šviestuvas yra kelių atspalvių, o jei investuosite į "Flos" šviestuvą "Belt", turėsite dizaino kūrinį, kviečiantį žavėtis.

Peržiūrėkite Belt čia!
2020 m. - Michael Anastassiades parengtos Flos aranžuotės

2020 m. - Michael Anastassiades parengtos Flos aranžuotės

"Susitarkite", - rašoma "Flos" svetainėje, kai spustelėjate ant šviestuvų serijos, už kurią 2020 m. italų dizainerių apšvietimo prekės ženklas pelnė dar vieną "Auksinį kompasą".

Kai įeinate į svetainę, jūsų klausiama, kokio aukščio yra jūsų namų lubos, ar norite, kad šviestuvas kabėtų laisvai, ar virš stalo, ir ar norite paviršinio, ar prie lubų tvirtinamo gaubto. Įvedę duomenis, būsite supažindinti su daugybe formų, kurias galite sudėlioti. Galimybių daug, o deriniai atrodo begaliniai.

Sunku tiksliai paaiškinti, kas yra "Arrangement Lamp" - trumpai tariant, tai šviestuvas, kurį susikuriate patys, sudėliodami įvairias geometrines formas, - tačiau šį modelį geriausia išbandyti patiems.

aplankykite "Flos" svetainę čia, ir pirkite lempas čia!
2016 m. - "OK" iš "Flos", Konstantinas Grcicas

2016 m. - "OK" iš "Flos", Konstantinas Grcicas

Jei išmanote itališkų lempų dizainą, tikriausiai žinote Achille Castiglioni, o jei žinote Achille Castiglioni, tikriausiai žinote Parentesi. Kai kas sako, kad negalima liesti klasikos, bet tai žmonės, kurie niekada nematė OK lempos.

Kai šviesos šaltinis centre kabo ant vielos, aiškiai matyti, kad OK yra susijęs su Parentesi. Dizaineris Konstantinas Grčikas atnaujino klasikinį Castiglioni modelį su apvaliu opalizuotu šviesos šaltiniu, kuris, kaip ir originalas, gali judėti aukštyn ir žemyn ant vielos ir suktis. OK yra trijų gražių atspalvių.

"Flos" OK rasite čia!
2016 m. - Daniel Rybakken Ascent from Luceplan

2016 m. - Daniel Rybakken Ascent from Luceplan

1978 m. Riccardo Sarfatti, Paolo Rizzatto ir Sandros Severi sukurta įmonė "Luceplan" yra žinoma dėl ilgo ir labai įspūdingo šviestuvų, iš kurių dvelkia asmenybė, įkvėpimas ir vaizduotė, portfelio. Novatoriška energija sklinda laisvai, o bendrovė, be kita ko, sukūrusi šviestuvų serijas "Costanza", "Mesh" ir "Illan", šiandien yra vienas žinomiausių Italijos dizaino prekių ženklų.

Kai italų milžinas susitinka su tokia kūrybinga norvegų siela kaip Danielis Rybakkenas, įvyksta magija. "Ascent" nėra paprastas stalinis šviestuvas. Čia nėra nieko akivaizdaus, o dizaineriui pavyko sukurti kažką unikalaus, kas išsiskiria savaime. Klasikinės stalinės lempos permąstymas.

Ascent galima pamatyti čia!
2014 m. - "Counterbalance" iš "Luceplan", autorius Daniel Rybakken

2014 m. - "Counterbalance" iš "Luceplan", autorius Daniel Rybakken

2014 m. "Compasso d'Oro" apdovanojimų ceremonijoje prie "Luceplan" ir Danielio Rybakkeno stalo atmosfera tikrai buvo gera, nes norvegų dizaineris ir italų dizaino prekės ženklas gavo auksinį kompasą už nuostabų "Counterbalance".

Counterbalance - tai šviestuvų serija, kurioje, kaip gražiai byloja pavadinimas, naudojama atsvara, kad šviestuvo galvutė būtų subalansuota nuo sienos, kurioje šviestuvas sumontuotas. Šioje apšvietimo kolekcijoje daug dėmesio skiriama mažoms detalėms, o pažvelgus į gražų siluetą galima pasakyti, kad apgalvota kiekviena detalė. Be trijų skirtingų atspalvių sieninių šviestuvų, šviestuvą galima įsigyti ir kaip grindų lempą.

Visą seriją peržiūrėkite čia
2011 m. - Hope by Luceplan Francisco Comez Paz ir Paolo Rizzatto

2011 m. - Hope by Luceplan Francisco Comez Paz ir Paolo Rizzatto

Sumaišykite Luceplaną, Pazą ir Rizzatto ir gausite sprogstamąjį derinį. Šie du dizaineriai ir italų prekės ženklas "Luceplan" tai įrodė 2011 m., kai bendradarbiaudami sukūrė "Hope" - nuo lubų kabantį vakarėlį, kviečiantį kalbėtis ir diskutuoti apie dizainą ir jo svarbą. Šviestuvas, atitinkantis "Compasso d'Oro" dvasią.

Šviestuvui sukurti naudojamas nerūdijantis plienas, polikarbonatas ir Fresnelio lęšiai, todėl nėra kito tokio šviestuvo, kokį galima rasti "Hope" serijoje. Šviestuvas pasižymi fantastiška šviesa, o vizualinis lengvumas neleidžia prabangiai išvaizdai užvaldyti kambario. Šviestuvą "Hope" galima įsigyti mažą 61 cm skersmens ir didelį 200 cm skersmens variantą.

"Hope" iš "Luceplan" rasite čia!