Kaip puošiame namus šviesomis?KAIP PUOŠIAME NAMUS ŠVIESOMIS?


Lampemesteren kasdien patiriame, kaip sunku rasti jūsų norus ir poreikius atitinkantį apšvietimą. Įsimylite šviestuvą ir jį nusiperkate, tačiau namuose jis atrodo visai ne taip, kaip įsivaizdavote. Jei tai pripažįstate ir kikenate iš nevilties ieškodami tinkamo apšvietimo savo namams, štai kelios taisyklės, padėsiančios priimti teisingą sprendimą!
Projektuokite kambarius "šviesos sluoksniais"
Apšvietimo dizaine dirbame su "šviesos sluoksnių" koncepcija, kuri, kitaip tariant, reiškia, kad projektuojama naudojant kelis šviesos šaltinius, kurie patalpai suteikia skirtingą šviesą. Sluoksniuojant kambarį dirbama su aplinkos, išsklaidyta aplinkos šviesa, labiau tiesioginės funkcinės šviesos zonomis ir papildomais taškinės šviesos taškais.

Difuzinė aplinkos šviesa - tai šviesa, kuri apgaubia visą kambarį. Ji gali sklisti iš langų, apšviestų sienų, atspindinčių šviesą, arba lempos, kai šviesos šaltinis yra ekranuotas ir lempa skleidžia šviesą visomis kryptimis.

tiesioginės funkcinės šviesos zonos - tai didesni paviršiai ir vietos kambaryje, kurios yra labiau apšviestos nei likusi kambario dalis. Pavyzdžiui, tokį šviestuvą galite įrengti virš virtuvės stalviršio, valgomojo stalo arba skaitymo kampe.

Punktūriniai šviestuvai sukuriami, kai tamsiuose plotuose įrengiami nedideli šviesos šaltiniai. Tai gali būti nedidelė stalinė lempa lentynų sistemos viduje, žvakės ant palangės arba vienas pakabinamas šviestuvas kampe, kur šviesos šaltinis yra matomas.

Mus teigiamai stimuliuoja, kai toje pačioje patalpoje naudojame visus tris apšvietimo tipus. Toliau pateikiame keletą pavyzdžių, kurie demonstruoja daugiasluoksnį interjero dizainą.
Prieš pirkdami atlikite greitą apšvietimo įvertinimą
Atlikti 100 % tikslius apšvietimo skaičiavimus yra gana sudėtinga ir be tinkamų įrankių to padaryti neįmanoma. Tačiau galima greitai apytiksliai įvertinti, ar šviestuvas užtikrins norimą šviesos kiekį.

Pirmiausia atkreipkite dėmesį į lempos šviesos srautą. Jį rasite prie lempos techninių specifikacijų. Čia šviesos kiekį apibūdina "liumenų" vertė (sutrumpintai lm). Jei žinote tik naudojamą šviesos šaltinį (lemputę), šviesos šaltinio šviesos srautą galite rasti šviesos šaltinio techninėse specifikacijose.

Jei naudojate halogeninius šviesos šaltinius, galite apytiksliai numanyti, kad:
15 W = 140 liumenų
25 W = 250 liumenų
40 W = 470 liumenų
60 W = 800 liumenų
75 W = 1050 liumenų
100 W = 1520 liumenų

Be liumenų, reikia žinoti savo apšvietimo poreikius. Ar numatytame plote norite užduočių apšvietimo, ar jaukaus foninio apšvietimo? Yra specifikacijų, pagal kurias galima nustatyti, kiek šviesos yra "užduočių apšvietimas", pvz. Šios specifikacijos pateikiamos liuksų vienetais (sutrumpintai lx). Liuksas - tai liumenų/m2 vienetas.

Darbo apšvietimas = maždaug 500 lx
Bendras prislopintas kambario apšvietimas = maždaug 200 lx


Kaip paskutinę detalę reikia žinoti patalpos dydį arba paviršiaus dydį, priklausomai nuo to, ar norite apskaičiuoti, pavyzdžiui, valgomojo stalo apšvietimą, ar galbūt viso gyvenamojo kambario apšvietimą.

Žinodami lempos šviesos srautą (lm), apšvietimo poreikį (lx) ir apšviečiamo ploto dydį (m2), pagal toliau pateiktą formulę galite skaičiuoti pirmyn ir atgal, kad nustatytumėte, kokios lempos arba kiek lempų reikia konkretiems poreikiams patenkinti.

lm = lx * m2
Dėl aiškumo apskaičiavome du pavyzdžius:

Gyvenamasis kambarys
Turite 20 m2 gyvenamąjį kambarį ir norėtumėte, kad bendrasis kambario apšvietimas būtų apie 200 lx, todėl pagal formulę galite apskaičiuoti, kiek liumenų jums reikia. Skaičiavimas atrodys taip:

200 lx * 20 m2 = 4000 lm

Tai reiškia, kad norint tinkamai apšviesti savo kambarį reikia 4000 lm. Šiuos 4000 lm galima lengvai paskirstyti kelioms lempoms. Jei laikysitės 1 patarimo, būtų gerai 4000 lm paskirstyti skirtingų tipų šviesos šaltiniams. Pavyzdžiui, galite turėti stiklinį pakabinamą šviestuvą, skleidžiantį šviesą į visas puses ir skleidžiantį maždaug 1500 lm, stalinę lempą knygų spintelėje - maždaug 300 lm ir dvi grindų lempas - maždaug po 1100 lm.


Valgomojo stalas
Norėsite sužinoti, kiek šviestuvų reikia, kad tinkamai apšviestumėte valgomojo stalą. Jūsų valgomojo stalas yra maždaug 2 m2, todėl prie valgomojo stalo norite gero užduočių apšvietimo, kurio apšviestumas būtų maždaug 500 lx. Skaičiavimas pagal šį scenarijų atrodytų taip:

500 lx * 2 m2 = 1000 lm

Tai reiškia, kad lempa ar lempos kartu turi užtikrinti 1000 lm šviesos srautą. Tai, ar šis srautas paskirstomas trims lempoms po maždaug 300 lm, ar tik vienai lempai, kurios šviesos srautas yra maždaug 1000 lm, neturi didelės reikšmės tam, ar jūsų apšvietimo poreikiai bus patenkinti.
Padarykite taip, kad sienos atspindėtų šviesą ir pakeltų kambarį
Trečiasis patarimas iš tikrųjų yra labai paprastas, tačiau dauguma žmonių apie jį nepagalvoja. Iš esmės visi paviršiai atspindi tam tikrą į juos patenkančią šviesos dalį. Šviesūs paviršiai atspindi daugiau šviesos nei tamsūs. Balti matiniai ar blizgūs paviršiai atspindi daugiau kaip 90 % į juos krintančios šviesos. Tai puiki galimybė didesnius šviesius paviršius naudoti kaip kambario šviesos šaltinius.

Tiksliau, galite sukurti ramią netiesioginę šviesą apšviesdami sienas, užuot galvoję, kad reikia apšviesti plotą. Pavyzdžiui, jei svetainėje turite tamsų kampą, pravartu rinktis grindų lempą, kuri skleidžia šviesą į viršų (up-light). Taip išnaudosite ir šviesų lubų paviršių, ir dvi aplinkines sienas. Taip kambarys taptų didesnis, bet jūsų neakintų. Kartu išvengtumėte prožektoriaus, nukreipto žemyn į kampą, kuris susidarytų naudojant šviestuvą, skleidžiantį tik žemyn nukreiptą šviesą (down-light).

Modernesnis sprendimas, kuris taip pat veikia su netiesiogiai atsispindinčia šviesa, yra naudoti paviršinius prožektorius, kurie yra pakreipti taip, kad šviesa būtų nukreipta tiesiai į sienas. Tai gali būti geras sprendimas siaurame prieškambaryje, nes jis atvers prieškambario plotį, bet jokiu būdu neakins ir neužpildys patalpos.