Danijos dizainas - praeitis ir dabartis

Daniškas dizainas yra kaip niekad populiarus! Danijos dizainas užkariauja pasaulį tiek šalyje, tiek užsienyje, o baldų, aksesuarų, mados ir apšvietimo srityse Danija yra pačioje viršūnėje! Tačiau kokia šios sėkmės paslaptis? Ar tai senoji klasika, išlikusi nuo šeštojo dešimtmečio, dėl kurios Danija vis dar pirmauja? O gal tai nauji kylantys prekių ženklai, kurie iš naujo atrado daniško dizaino DNR ir, atsinaujindami bei diegdami naujoves, išlaiko Daniją viršūnėje? Leiskimės į kelionę laiku ir atidžiau pažvelkime į danišką dizainą.

Pokario laikotarpiu vėl atsirado palanki dirva dizainui, plėtrai ir gamybai. Karo gniaužtai pasaulyje atsipalaidavo, visur klestėjo naujos iniciatyvos, o kūrybinės jėgos vėl ėmė lįsti iš slėptuvių.

Hans J. Wegner, Arne Jacobsen ir Poul Henningsen - tai vieni didžiausių to meto vardų, kurių dizainas ir šiandien yra labai populiarus. Tais laikais buvo siekiama gaminti gerai pagamintus baldus, kurie būtų prieinami plačiajai visuomenei ir patvarūs ilgus metus. Tokie klasikiniai baldai kaip "Ant", "Y" formos kėdė ir "Egg" buvo populiarūs tuo metu, tačiau dizaineriai tikriausiai negalėjo įsivaizduoti, kokie populiarūs jie bus po daugelio metų!

Pirmąjį populiarųjį PH šviestuvą Poulas Henningsenas suprojektavo dar 1926 m., tačiau tik 1958 m. pagamintas PH5 šviestuvas tapo visuotinai žinomu vardu. Ši lempa iš karto sulaukė sėkmės dėl savo revoliucinės atspalvio formos, kuri sukūrė nuostabią ir neregėtą šviesą! Danų dizainas tapo modernizmo ir funkcionalizmo sinonimu, kuris buvo labai populiarus pokario laikotarpiu, kai reikėjo atsinaujinimo ir paprastumo. Šiandien PH lempos yra labai populiarios ir kabo nesuskaičiuojamoje daugybėje danų namų.

Gerai žinomos Kay Bojeseno rankų darbo medinės figūrėlės šiandien yra daugumoje Danijos namų, o savo geraširdiška veido išraiška ir aukšta kokybe jos pasiekė ir kitas pasaulio šalis! Kajus Bojesenas sukūrė beždžionėlę kaip kabliuką vaikų kambariui, o nuo to laiko kolekciją papildė dar daug gyvūnų ir figūrėlių.

Mėlyna ir balta spalvos paprastai nėra Danijos sinonimai, tačiau šiuo atveju taip ir yra! Karališkasis Kopenhagos porcelianas yra beprotiškai populiarus, o dėl gražaus dizaino ir aukštos kokybės krūvos karališkojo porceliano parduodamos visame pasaulyje!

Bet grįžkime prie šviestuvų! Daugelio praeities ir dabarties puikių dizainerių CV yra vienas ar keli puikūs dizainerių šviestuvai, o apie kelis didžiuosius galite paskaityti čia.
"Le Klint" yra Danijos bendrovė, kuriai pavyko sukurti gražius ir laikui nepavaldžius šviestuvus. "Le Klint" vis dar naudoja seną gerą meistriškumą, o įgudusios ir vikrios lankstymo merginos labai tiksliai sulanksto atspalvius.

Architektas Pederis Vilhelmas Jensenas Klintas buvo pirmojo kryžmai klostuoto lempos gaubto autorius. Jis suprojektavo akmeninę žibalinę lempą, bet jam reikėjo atspalvio. Jis išrado kryžmai klostuotą lempos gaubtą, kuris buvo pradėtas gaminti tik po 40 metų.

Jo sūnus Tage Klintas sukūrė grifo apykaklę, kurią pridėjo prie originalių gaubtų. Tai svarbi ir esminė detalė, kuri iki šiol yra klasikinio dizaino dalis. Jis taip pat suprojektavo daugelį "Le Klint" serijos šviestuvų. Po dešimties metų darbą perėmė jo sūnus Janas Klintas. Jis buvo labai įžvalgus verslininkas ir būtent jis įsteigė fondą, kuris nuo 1972 m. vadovauja bendrovei "Le Klint". Jis tai padarė norėdamas apsaugoti savo darbuotojus, o dabar fondas remia buvusius darbuotojus, dizainerius ir architektus.

Trečiasis sūnus Kaare Klintas, kuris buvo architektas, amatininkas ir dizaineris, be to, kvalifikuotas ir labai gerbiamas, padarė didelę įtaką danų baldų menui apskritai. Jo talentas buvo naudingas bendrovei "Le Klint". 1944 m. jis sukūrė "Vaisių žibintą" (Le Klint 101), kuris iki šiol yra vienas iš geriausiai parduodamų "Le Klint" šviestuvų.

Peržiūrėkite mūsų "Le Klint" šviestuvų pasirinkimą kur!



Beprotybė ir beprotiška spalvų paletė - tai tik keletas terminų, kuriais šešiasdešimtojo dešimtmečio pradžioje visuomenė apibūdino dizainerį Vernerį Pantoną. Tuo metu, kai dominavo tokie dizaineriai kaip Arne Jacobsenas ir Hansas Wegneris, naudoję natūralias medžiagas ir paprastą dizainą, Vernerio Pantono dėmesys dirbtinėms medžiagoms ir sparčiai gamybai buvo negirdėtas jo laikmečiui, o Vernerio Pantono tikslas - suteikti pasauliui daugiau spalvų - pavyko.

Verneris Pantonas kūrė kambarius, šviestuvus ir baldus - visi jie buvo tos pačios beprotiškos spalvų gamos ir dizaino kalbos. Labiausiai išgarsėjo Pantono kėdė, kuri buvo pirmasis baldas, pagamintas iš liejinio ir sulaukęs pasaulinio pripažinimo.

Šviestuvai taip pat yra atskiras skyrius! Verneris Pantonas sukūrė gausybę šviestuvų, tarp jų "Globe", "Fun", "Panthella", "Flowerpot", "Moon", "Spiral" ir "Wire".

Raskite Vernerio Pantono sukurtų šviestuvų pasirinkimą kur!



Arne Jacobsenas gimė 1902 m., o architekto kvalifikaciją įgijo 1924 m. Baigęs studijas, 1927 m. jis pradėjo naują kursą Kopenhagos dailės akademijoje. Arne Jacobseno mąstymas buvo novatoriškas, jam didelę įtaką darė architektūrinė patirtis, todėl jis greitai tapo viena iš jaunųjų mokyklos vilčių.

XX a. trečiajame dešimtmetyje Arne Jakobsenas iš tikrųjų išgarsino savo vardą ir gimė visiškai naujas stilius - tarptautinis funkcionalizmas - su Arne Jakobsenu priešakyje. Ateinančiais metais Arne Jakobsenas suprojektavo daugybę namų šalyje ir užsienyje, visi jie buvo tokie pat paprasti, funkcionalistiniai ir modernūs. Be kitų, Rødovre miesto rotušė, Nacionalinis bankas ir Orhuso miesto rotušė yra Arne Jacobseno suprojektuotos ikonos.

Šeštajame dešimtmetyje Arne Jacobsenas taip pat atkreipė dėmesį į baldų dizainą ir apšvietimą - buvo sukurti šviestuvai AJ, Royal, Eklipta ir Bellevue.

Arne Jacobseno sukurtų šviestuvų galite rasti kur!



Vienas iš naujųjų danų dizainerių yra Tom Rossau. Tai savamokslis dizaineris, kuris savo karjerą pradėjo tėvų namo rūsyje Fårevejle mieste. Iš pradžių naudojo LEGO ir kitas po ranka turėtas medžiagas, tačiau netrukus susiformavo kryptis ir buvo pradėti gaminti odiniai drabužiai. Tomas pats juos kūrė ir siuvo, todėl 1997 m. Kopenhagoje buvo atidaryta parduotuvė. Po kelerių metų parduotuvėje buvo kuriami ne tik odiniai drabužiai, kolekciją papildė šviestuvai.

Nuo 2004 m. Tomas daugiausia dirba su natūralia medžio faneruote, todėl atsirado labai gražių šviestuvų! Iš pradžių šiuos šviestuvus buvo galima įsigyti tik senojoje parduotuvėje Istedgade gatvėje Kopenhagoje, tačiau 2006 m. TR4, TR5, TR6 ir TR7 buvo pristatyti platesnei auditorijai Kopenhagos baldų mugėje, kur TR7 gavo "Publikos simpatijų apdovanojimą".

Tomo Rossau šviestuvus rasite kur!



Dizaino įmonę "Normann Copenhagen" 1999 m. įkūrė Janas Andersenas ir Poulas Madsenas. Bendrovė įsikūrusi Østerbro mieste Kopenhagoje ir kuria baldus, tekstilę, šviestuvus ir namų aksesuarus. Iš pradžių įmonė buvo nedidelė, su keliais gaminiais, tačiau po finansų krizės abu savininkai suprato, kad reikia plėsti asortimentą, kad "Normann Copenhagen" būtų labiau pastebima parduotuvėse.

Nuo skardinių atidarytuvo už 20 DKK iki sofos už 24 000 DKK - asortimentas platus ir kiekvienas ras kažką sau. "Normann" taip pat labai daug dėmesio skiria šviestuvų dizainui ir išgarsėjo dizainerių šviestuvų pasaulyje su šviestuvais "Amp", "Bell", "Norm 69" ir "Ikano".

Skanių "Normann Copenhagen" gaminių pasirinkimą rasite čia!




Danijos dizainas vis dar sugeba nustebinti ir išlikti baldų, apšvietimo ir architektūros viršūnėje, todėl prekės ženklas "Made in Denmark" yra tai, kuo galima didžiuotis ir kas patiria didelį augimą! Tiek senoji klasika, tiek naujieji dizaino talentai dirbo ir tebedirba beprotiškai gerai, o ateitis atrodo šviesi - daniškas dizainas yra ir visada buvo neabejotinas nugalėtojas!